Nugaros skausmas

Nugaros skausmas yra vienas dažniausių skundų dėl darbingo, senyvo ir senatvinio amžiaus žmonių ligų. Žmogaus stuburas atlaiko beveik visą žmogaus svorį. Jis susideda iš 33-34 slankstelių, kuriuos jungia tarpslanksteliniai diskai. Dėl šio ryšio slanksteliai gali judėti vienas kito atžvilgiu. Kryžkaulis ir uodegikaulis yra specialios stuburo dalys. Kryžkaulį formuoja penki sulydyti slanksteliai, o žandikaulis yra elementari stuburo dalis, neatliekanti atraminės funkcijos.

Skausmas gali išsivystyti bet kurioje ar visose trijose stuburo dalyse. Dažniausiai skausmas pasireiškia kaklo, krūtinės ląstos ir juosmens srityje. Skausmą gali sukelti diskų ligos ir sužalojimai (disko iškyša, išvarža, disko išvarža) ir tarpslanksteliniai sąnariai (briaunų sąnarių artrozė) ar kitos būklės. Žmonių, kenčiančių nugarą, skaičius pastaraisiais metais ir dešimtmečiais labai išaugo, todėl šis skundas yra labiausiai paplitęs pasaulyje.

Nugaros skausmo rūšys

Ūmus nugaros skausmas trunka iki šešių savaičių. Jei tai trunka iki 12 savaičių, tai vadinama poūmiu. Skausmas, kuris išlieka po 12 savaičių, vadinamas lėtiniu skausmu.

Atsižvelgiant į tam tikrų skausmo priežasčių apibrėžimą, yra:

  • nespecifinis nugaros skausmas;
  • specifinis nugaros skausmas.

Specifinis nugaros skausmas

Jei žinoma tiksli skausmo priežastis, tai vadinama specifiniu nugaros skausmu.

Specifinio skausmo pavyzdžiai yra trauma, disko pažeidimai, tarpslankstelinių sąnarių uždegimas (facetinė artrozė).

Nespecifinis nugaros skausmas

Kai kuriais atvejais nugaros skausmas klasifikuojamas kaip nespecifinis, nes neįmanoma tiksliai nustatyti priežasties.

Nespecifinis nugaros skausmas gali pasireikšti esant blogai laikysenai ar nepakankamai fizinio aktyvumo.

Simptomai ir skundai

Beveik visi yra patyrę „lumbago" arba lengvą nugaros skausmą. "Vėl gryžo! "- labai paplitusi frazė, nes nugarą kasdien patiria didelis stresas. Valandos, praleistos sėdint biure, tupint priešais kompiuterį, keliant ir nešant sunkius daiktus ar dirbant sode tokioje padėtyje: nedideli nugaros skausmai yra neatsiejama kasdienio gyvenimo dalis.

Į nugaros skausmus reikia žiūrėti rimtai. Kreiptis į gydytoją turėtų būti tokios situacijos, kai skausmas nepraeina kelias dienas, kai tam tikri judesiai sustiprina skausmą arba kai skausmas spinduliuoja į galūnę (-es), o ypač, kai jaučiamas sustingimas.

Šaudymo skausmai apatinėse galūnėse būdingi nugaros smegenų ar jo šaknų suspaudimui (pavyzdžiui, išvaržos diskui). Tarpslankstelinių sąnarių artrito pokyčiams būdingas skausmas paprastai būna bukas ir vietinis. Kiekvienam žmogui skausmo pobūdis ir intensyvumas gali labai skirtis. Tik gydytojas, remdamasis nusiskundimais ir simptomais, gali paskirti reikiamą situaciją atitinkantį tyrimą ir gydymą. Priklausomai nuo situacijos, gydytojas gali skirti kineziterapiją, terapinius pratimus ar planuoti operaciją. Taikant konservatyvų gydymą ir pooperacinės reabilitacijos laikotarpiu labai svarbu reguliariai daryti terapinius pratimus, nes jie treniruoja raumenis, stabilizuoja stuburą ir mažina skausmą.

Dažniausios nugaros skausmo priežastys

Stuburas arba stuburo slankstelis yra sudėtinga struktūra, sudaryta iš slankstelių, tarpslankstelinių diskų ir raiščių. Skausmas atsiranda, kai sutrinka šių struktūrų sąveika. Tipiškos priežastys yra šios:

moteris prie kompiuterio yra linkusi į nugaros skausmus

Stresas sukelia nugaros skausmus

Daugiausia sėdimas darbas ir fizinio aktyvumo stoka kasdieniame gyvenime lemia lėtinę nugaros raumenų įtampą ir stuburo skausmą nesant jokių ligų.

Tarpslanksteliniai diskai veikia kaip biologiniai amortizatoriai ir atskiria stuburo kūnus vienas nuo kito. Sumažėjus disko elastingumui, jis pradeda išsipūsti į stuburo kanalo spindį (vadinamąjį prolapsą), o jo aukštis mažėja. Pastarasis neigiamai veikia tarpslankstelinių sąnarių darbą, nessutrinka jų biomechanika.

Jei išsikišusi tarpslankstelinio disko dalis spaudžia jautrias nervines skaidulas, tai suspausto nervo inervacijos zonoje gali atsirasti įvairių jutimo sutrikimų: skausmas, dilgčiojimas, tirpimas, šliaužimas ir kt. Jei už raumenų darbą atsakingos motorinės nervinės skaidulos yra suspaustos, tada iki paralyžiaus sutrinka inervuoto raumens funkcija.

Laikysenos sutrikimai ir sunkus kėlimas gali sutrikdyti stuburo struktūrų anatominius santykius. Kai kuriais atvejais tai sukelia vadinamąjį tarpslankstelinių sąnarių blokavimą, kurį dažniausiai lydi stiprus skausmas. Užblokavus tarpslankstelinius sąnarius, nugaros raumenys yra skausmingo spazmo būsenoje. Taigi skausmas pasireiškia ne tik užblokuotame sąnaryje, bet ir raumenyse. Tai žymiai sumažina pacientų fizinį aktyvumą iki negalėjimo vaikščioti. Blokuojant tarpslankstelinius sąnarius, efektyvus stuburo stabilizavimas vidutiniais petnešomis padeda pašalinti raumenų spazmus, lokalizuoti skausmą ir padidinti motorinę veiklą.

Senstant mūsų stuburas palaipsniui keičia savo struktūrą, kurią apibūdina bendras terminas „degeneraciniai pokyčiai". Šiuo atveju žodis „degeneracinis" reiškia negrįžtamus pokyčius, atsirandančius dėl senėjimo. Nepaisant proceso negrįžtamumo, ortozių naudojimas padeda palengvinti ir pagerinti paciento būklę.

Degeneraciniai tarpslankstelinio disko pokyčiai reiškia jo elastingumo pažeidimą, aukščio sumažėjimą ir išsipūtimą į stuburo kanalo spindį. Sumažėjus disko aukščiui, padidėja tarpslankstelinių (facetinių) sąnarių stresas.

Stuburo, įskaitant juosmeninę, padėtį stabilizuoja raumenų darbas. Nugaros raumenys, pilvo raumenys ir šoninės pilvo sienos raumenys yra susiję su laikysenos palaikymu. Raumenų darbas padaro tarpslankstelinių diskų apkrovą tolygesnę ir apsaugo nuo pernelyg didelio sausgyslių-raiščių aparato tempimo. Bet kokie skausmo sindromai neigiamai veikia raumenų veiklą, o tai gali sukelti vietinį hipertoniškumą arba, priešingai, vietinį silpnumą. Dėl to sutrinka stuburo stabilizacija. Tai savo ruožtu išprovokuoja kai kurių raumenų hipertoniškumo padidėjimą, t. y. susidaro užburtas patologinis ratas.

Medicininė gimnastika padeda nutraukti patologinį ratą, kuris leidžia atkurti bagažinės raumenų tonuso simetriją.

Nugaros skausmo priežastis gali būti lokalizuota ne tik bagažinėje. Pavyzdžiui, nenormali eisenos biomechanika taip pat gali sukelti nugaros skausmus. Tai visų pirma atsiranda dėl pėdos amortizavimo funkcijos praradimo tam tikrų deformacijų atveju. Kita priežastis gali būti galūnių ilgio skirtumas, viršijantis įprastas vertes.

Geros naujienos: daugeliu atvejų nugaros skausmas praeina po kelių savaičių. Nespecifinis skausmas sėkmingai gydomas mobilizacijos metodų (rankinės terapijos) ir vaistų pagalba. Su tokiu skausmu mankštos terapijos pratimai yra labai veiksmingi.

Profilaktika

Kiekvienas iš mūsų galime sumažinti nugaros įtampą ir išvengti skausmo.

moteris yra užsiėmusi vaikščiojimu, kad išvengtų nugaros skausmų

Pratimai, naudingi nugarai.

Yra jėgos treniruočių pratimų, kuriuos galite lengvai integruoti į savo kasdienybę. Šis kompleksas buvo sukurtas kartu su kineziterapijos pratimų specialistu.

  • Reguliarus fizinis krūvis: Trys 45 minučių seansai per savaitę padės pagerinti jūsų savijautą, suaktyvins imuninę sistemą ir palaikys raumenų tonusą. Optimalus nugaros sportas yra plaukimas ir vaikščiojimas.
  • Subalansuota mityba: tinkama mityba yra antsvorio prevencija, o tai yra papildoma našta nugarai.
  • Teisingai pakelkite svorius: keldami svorius, turite pritūpti ir pakelti krovinį ištiesdami kojas, o ne nugaros raumenis.
  • Teisingai nešiokite svorius: neškite sunkius daiktus kuo arčiau kūno. Neneškite sunkių daiktų vienoje rankoje.
  • Būkite fiziškai aktyvūs: Sėdintys darbuotojai turėtų pasinaudoti kiekviena proga padidinti savo fizinį aktyvumą, pavyzdžiui, geriau vaikščioti laiptais, dažniau atsikelti dienos metu, vaikščioti kalbėdami telefonu ir pasivaikščioti per pietus.

Ergonomiška darbo vieta

moteris ergonomiškoje darbo vietoje atleidžiama nuo nugaros skausmų

Nugaros skausmas dažnai pasireiškia darbo vietoje. Ilgai sėdint neteisingoje padėtyje, gali atsirasti lėtinis raumenų nuovargis ir vėlesnis skausmas. Taip pat nugaros skausmus dažnai išprovokuoja darbas, susijęs su dažnu lenkimu ir kėlimu.

Nugaros skausmo gydymas

Yra daug nugaros skausmo gydymo būdų. Visų pirma, gydantis gydytojas pasirenka konservatyvų ir chirurginį gydymą. Pastarasis naudojamas, kai konservatyvus gydymas yra neveiksmingas ir daugeliu kitų atvejų.

ortozės naudojimas vyrui nuo nugaros skausmų

Kineziterapija ir masažas

Gydomosios gimnastikos kompleksai ir specialūs pratimai nugarai turėtų būti atliekami prižiūrint gydytojui ar kineziterapijos instruktoriui, kol neįvaldysite kiekvieno pratimo atlikimo technikos. Tokie pratimų rinkiniai yra sukurti bagažinės raumenų jėgai lavinti. Gydytojas pasirenka pratimus, kurie geriausiai tinka pacientui. Masažas ir kineziterapija gali būti skiriami skausmo intensyvumui sumažinti.

Narkotikų gydymas

Siekiant sumažinti skausmą ir uždegimą ūminiu laikotarpiu, skiriama vaistų terapija. Skausmo malšintuvų vartojimas padeda pašalinti nemalonią apsauginę padėtį, kurią pacientas užima skausmui malšinti. Vaistus reikia vartoti tik pagal gydytojo nurodymus.

Nugaros pratimai

Stiprūs liemens raumenys apsaugo stuburą nuo neigiamo streso, sumažina spazmų ir skausmo tikimybę. Kad išvengtumėte nugaros skausmo, turėtumėte reguliariai atlikti pratimus nugaros raumenims lavinti. Taip pat naudinga plaukioti ar vaikščioti.

Pratimų rinkinys sujungia jėgos treniruotes ir tempimo pratimus ir yra skirtas 20 minučių. Optimalus mankštos dažnis yra 2–3 kartus per savaitę. Svarbu: prieš sportuodami pasitarkite su savo sveikatos priežiūros specialistu.

Ortopediniai gaminiai stuburui

Medicininiai ir stuburo petnešos yra skirtos skausmui ir raumenų spazmui gydyti. Šiuolaikiniai tvarsčiai ir korsetai efektyviai kovoja su skausmu ir padidina fizinį aktyvumą. Atsižvelgiant į diagnozę, juosmens stuburo stabilizavimui naudojami didesnio ar mažesnio potencialo prietaisai.

Juosmens petnešos ir korsetai su didesniu aukščiu ir standesniais stabilizuojančiais elementais geriau stabilizuoja ir palaiko stuburą norimoje padėtyje. Gebėjimas judėti be skausmo ir dalyvauti socialiniame gyvenime pašalina, atrodo, net ir griežčiausių korsetų stambumą.

Stilinga ortozė - praktinis vadovas

moteris korsete nuo nugaros skausmų

Ar stuburo ortozė gali būti madinga ir stilinga? Atsakymą galite gauti perskaitę mūsų brošiūrą. Sužinokite, kaip rūpintis savo sveikata ir tinkamai rengtis tuo pačiu metu.

korsetų ir tvarsčių naudojimas žmonėms su skaudančia nugara

Įmonės gamina daugybę ortopedinių prietaisų, skirtų įvairiausioms ligoms gydyti. Šimtai tūkstančių žmonių visame pasaulyje pastebi aukštą produktų, skirtų nugaros skausmams gydyti, efektyvumą. Tuo pačiu metu pacientai atkreipia dėmesį į aukštą produktų patogumą ir ilgaamžiškumą. Dėl ypatingo dizaino visas juosmens petnešas lengva uždėti. Papildomą komfortą sėdint padaro ir dizaino sprendimas - specialus raštas kirkšnies raukšlių srityje.

Juosmens stuburo dalies stabilizavimas medi ortopedijos produktais nėra raumenų silpnėjimas, tuo labiau atrofija. Kaip jau minėta, gebėjimas judėti be skausmo padidina pacientų fizinį aktyvumą. Be to, ortopedijos pagalba siekiama pašalinti pernelyg didelį ir (arba) skausmingą judrumą, o ne imobilizuoti, o tai yra raumenų funkcinio neveiklumo ir jų silpnėjimo priežastis.