Osteochondrozė: ligos rūšys, simptomai ir gydymo metodai

Osteochondrozė yra degeneracinė-distrofinė liga, kurios metu kenčia tarpslankstelinis diskas, ligos rūšys, simptomai ir gydymo metodai.gimdos kaklelio osteochondrozė vyruiTarpslankstelinio disko centrinė dalis (nucleus pulposus) pirmiausia išsipučia, o po to susitraukia, praradusi smūgius sugeriančias savybes. Žiedinis žiedinis pluoštas, esantis palei disko periferiją, tampa plonas ir jame susidaro įtrūkimai.

Kai branduolys pulposus prasiskverbia į šį plyšį, atsiranda iškyša, o jei žiedas sulūžta, želatinos kūnas iškrinta, suformuodamas išvaržos diską. Su amžiumi rizika susirgti osteochondroze žymiai padidėja.

Svarbu

Osteochondrozė gali turėti skirtingą lokalizaciją. Dažniausias tipas yra lumbosakralinis (50% atvejų). Dažnai nustatoma gimdos kaklelio osteochondrozė (25% atvejų), rečiau krūtinės ląstos stuburo osteochondrozė. 12% atvejų tarpslankstelinių diskų nugalėjimas paveikia kelias stuburo dalis iš karto - tai sunkiausia ligos forma.

Nepaisant lokalizacijos, liga turi keletą stadijų.

1-asis etapasbūdingas stuburo segmentų nestabilumas, kuris pasireiškia disko pažeidimu.

2-asis etapastai išreiškiama tuo, kad dėl tarpslankstelinio disko išsikišimo slanksteliai yra mažiau tarpusavyje užfiksuoti. Tarpas tarp slankstelių mažėja.

Ant3-asis etapasjau yra rimtų stuburo deformacijų, tokių kaip annulus fibrosus sunaikinimas ir tarpslankstelinės išvaržos susidarymas. Skausmo sindromai ir kiti simptomai daugiausia priklauso nuo išvaržos vietos, jos formos ir dydžio.

Ant4 etapaspacientui sunku judėti, o staigūs judesiai sukelia ūmų skausmą. Kartais skausmas sumažėja, o žmogaus būklė pagerėja, tačiau tai tik akivaizdi pažanga, susijusi su tuo, kad tarp slankstelių auga kaulinis audinys, jungiantis du slankstelius.

Patikrinkite save

Su gimdos kaklelio osteochondroze yra:

 • skaudantis kaklo skausmas arba lumbago formos skausmas, sklindantis į pečių ašmenų, pakaušio ar rankų sritį;
 • kaklo raumenų įtempimas, liečiant - skausmingi pojūčiai;
 • liežuvio tirpimo jausmas, jo patinimas;
 • žąsų guzų ir dilgčiojimo kakle ir rankoje pojūtis;
 • kaklo ir pečių raumenų silpnumas.

Su krūtinės srities osteochondroze:

 • periodiškai yra aštrūs skausmai, tarsi kuolas krūtinėje;
 • yra jausmas, kad krūtinė spaudžia lanką;
 • einant yra tarpšonkaulinis skausmas. Skausmas padidėja kvėpuojant ir neišnyksta pavartojus nitroglicerino, tačiau dažniausiai jis būna trumpalaikis.

Juosmens-kryžmens srities osteochondrozei būdinga:

 • skausmas juosmens srityje, kartais dėl jų neįmanoma ištiesinti nugaros;
 • skausmas, sklindantis į kojas, kryžkaulį, kirkšnį;
 • kojų jautrumo praradimas, judėjimo sutrikimas;
 • šaltos kojos, žąsų guzai ir dilgčiojimas.

Ant natos

Daugelis žmonių mano, kad išialgija yra savarankiška liga. Tiesą sakant, tai yra viena iš osteochondrozės apraiškų. Dėl tarpslankstelinio disko pažeidimo atsiranda tai, kad gretimi slanksteliai priartėja vienas prie kito ir gali pažeisti nervinių skaidulų ryšulius, besitęsiančius nuo nugaros smegenų. Išvaržos diskas taip pat gali suspausti nervines šaknis. Tokiu atveju atsiranda skausmas, plintantis tam tikrų nervinių skaidulų eigoje ir atitinkamai suteikiantis jį vienai ar kitai kūno daliai, dažniausiai apatinei nugaros daliai ir vienai iš kojų, rečiau kaklui ar rankai. .

Taip pat yra terminas „lumbago". Taip vadinama ūmus skausmas apatinėje nugaros dalyje. Tai gali pasireikšti staigiu judesiu, kilnojant svarmenis, nesėkmingai pasukus, ilgai būnant nepatogioje padėtyje. Priepuolio metu žmogus dažnai užima priverstinę padėtį, bet koks bandymas judėti padidina skausmą, dažnai išsivysto juosmens srities raumenų spazmas. Lumbagą dažniausiai sukelia ir stuburo osteochondrozė.

Rizikos veiksniai

Aukšto ūgio žmonės su prasta laikysena ar nugaros ir pilvo raumenų silpnumu yra linkę į osteochondrozę; nutukę; biuro darbuotojai, vedantys daugiausia sėdimą gyvenimo būdą, taip pat kraustytojai, statybininkai, kurie dažnai gabena sunkius krovinius. Tai taip pat būdinga profesionaliems vairuotojams, turintiems ilgą vibracijos poveikį.

Sporto traumos netinkamai treniruojantis sukelia osteochondrozę. Liga dažnai užklumpa buvusius profesionalius sportininkus, staiga nutraukusius intensyvias treniruotes.

Osteochondrozė yra daug pavojingesnė, nei atrodo. Tai dažnai tampa daugelio organų ir sistemų disfunkcijos priežastimi. Kartais liga sukelia stiprų nepakeliamą skausmą, o nervų šaknų suspaudimą - dalinį ar visišką rankos ar kojos paralyžių.

Negydoma kaklo stuburo osteochondrozė gali sukelti galvos svaigimą, galvos skausmus ir nemigą. Paleista krūtinės osteochondrozė yra kupina tokių komplikacijų kaip tarpšonkaulinė neuralgija. Juosmens osteochondrozė yra pavojinga dėl tokių pasekmių kaip stuburo kreivumo progresavimas ir dar didesnis tarpslankstelinių diskų sunaikinimas, sėdimojo nervo uždegimas (išialgija), rimti urogenitalinės sistemos organų veiklos sutrikimai.

Paciento atmintinė

Gydant osteochondrozės paūmėjimus, dažniausiai naudojamas konservatyvus gydymas. Pagrindinis jo tikslas yra slopinti skausmą ir pašalinti skausmo sukeltą refleksinę raumenų įtampą, judesio standumą. Tam naudojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ir raumenis atpalaiduojantys vaistai.

Be to, pasveikimui paspartinti naudojami vaistai: B grupės vitaminai, agentai, gerinantys stuburo aprūpinimą krauju ir nervinių šaknų mitybą, biostimuliatoriai, taip pat nervų sistemą palaikantys raminamieji vaistai, kuriuos vargina ilgalaikis skausmas.

Kraujotakai pagerinti ir audinių edemai palengvinti, raumenims stimuliuoti naudojami fizioterapiniai metodai: magnetinė ir ultragarsinė terapija, fono- ir elektroforezė, darsonvalizacija, elektromiostimuliacija. Taip pat naudojama akupunktūra, manualinė terapija, masažas, purvo priemonės.

Norėdami iškrauti stuburą, padidinkite atstumą tarp slankstelių, naudojamas traukos gydymas. Sėkminga sveikimo prognozė neįmanoma be fizioterapijos pratimų, kurie aktyviai įtraukia pacientą į gydymo procesą.

Chirurginis gydymas naudojamas sunkiais, pažengusiais atvejais.