Nugaros skausmas juosmens srityje: juosmens osteochondrozė?

Nugaros skausmas

Nugaros skausmas- vienas dažniausių pacientų, sergančių įvairiausiomis ligomis, skundų. Beveik kiekvienas žmogus bent kartą gyvenime patyrė skausmą, lokalizuotą dažniausiai kryžkaulio stubure arba tarp XII poros šonkaulių apatinio krašto ir sėdmens raukšlių, t.apatinės nugaros dalies skausmas(BNS).

Apatinės nugaros dalies skausmą paprastai lydi raumenų įtampa, dažnai skausmingų taškų buvimas. Jis gali spinduliuoti (duoti) kitas kūno dalis, pavyzdžiui, koją, sėdmenų raumenis, skrandį, dubens sritį ir kt.

Ūminis apatinės nugaros dalies skausmas dažnai atsiranda staiga ir gali trukti nuo kelių minučių iki kelių savaičių. Paprastai 90% atvejų apatinės nugaros dalies skausmas praeina savaime per 3-4 savaites, tačiau likusiais 10% atvejų jis tampa lėtinis ir gali tęstis metus, kartais dar labiau sustiprėti, vėliau atslūgti. Dažniausiai tikroji apatinės nugaros dalies priežastis negali būti nustatyta.

Nugaros skausmas juosmens srityje - priežastys

Juosmens srityje nugaros skausmus gali sukelti įvairios ligos.Apatinės nugaros dalies skausmas(BNS) iš tikrųjų yra tik simptomas, pasireiškiantis vystantis daugybei patologinių procesų krūtinės ir pilvo ertmės organuose, mažajame dubenyje ir stuburo struktūrose; be to, tai gali būti psichogeninė.

Skausmas virš apatinės nugaros dalies

Nugaros skausmas virš apatinės nugaros dalies gali atsirasti dėl skrandžio opos ir 12 dvylikapirštės žarnos opos. Atspindėtas skausmas dažnai būna apatinėje nugaros dalyje arba šiek tiek didesnis, rečiau - viršutiniame kūno kvadrante.

Su pankreatitu ir cholecistitu skausmas dažnai pastebimas šeštosios iki aštuntosios tarpšonkaulinės erdvės projekcijos zonoje.

Urogenitalinės sferos patologijoje atspindėti skausmai dažnai lokalizuojami juosmens ir apatinės stuburo dalies krūtinės ląstos srityje.

Apatinės nugaros dalies skausmas dešinėje arba kairėje

Dešinės ar kairės apatinės nugaros dalies skausmas dažniausiai yra inkstų akmenų požymis. Esant inkstų akmenims, inkste augantis akmuo spaudžia subtilią inksto parenchimą iš vidaus, kartais sukelia stiprų skausmą apatinėje nugaros dalyje kairėje arba dešinėje inkstuose, kur yra akmuo.

Apatinės nugaros dalies skausmas sklinda į koją

Kai inkstų akmenys praeina pro šlapimtakius, apatinėje nugaros dalyje atsiranda stiprus skausmas, kuris gali sklisti į apatinę nugaros dalį, koją, pilvo ertmę ir lytinius organus. Labai dažnai nugaros skausmas, sklindantis į koją, gali būti ženklasinkstų diegliaisu inkstų urolitiaze.

Be to, juosmens skausmas su lumboishalgija spinduliuoja koją. Isalgija pasireiškia kaip kojos skausmas daugiausia atsistatant.

Šoniniai ir apatiniai nugaros skausmai

Apatinės nugaros dalies skausmas sklinda į šonus kairėje ir dešinėje esant ūmiam ar lėtiniam inkstų uždegimui. Inkstų skausmas, trunkantis kelias dienas iš eilės, kartu su karščiavimu, šaltkrėčiu, dizuriniais reiškiniais (šlapinimosi sutrikimais) rodo ligąūminis pielonefritas. . .

Nugaros skausmas nugaroje

Procesai dubens srityje (gimda, priedai, šlapimo pūslė, žarnos) sukelia skausmą, lokalizuotą juosmens-kryžmens srityje. Tačiau dažnai būna antrinių raumenų tonizuojančių sindromų (mažųjų ir vidurinių sėdmenų raumenų refleksiniai sutrikimai, piriformio sindromas, dubens dugno sindromas, simfizosenterinis sindromas) kartu su juosmeninės stuburo dalies patologija ir lėtiniais procesais mažas dubuo. Tokiems pacientams reikalingas kolegialus neurologo-neurochirurgo, urologo, ginekologo, proktologo gydymas.

Apatinės nugaros dalies skausmas

Dubens kaulų navikai, ypač ligos pradžioje, gali imituoti lumboischialgiją, o esant gretutiniam vertebrogeniniam procesui, pacientams kartais atliekama neurochirurginė intervencija dėl išvaržos apatinėje juosmens dalyje. Tai kelia susirūpinimąchondrosarkomos, Ewingo sarkomos, retikulosarkomos, osteoblastomosir kai kurie kiti. Privalomas rentgeno tyrimas dažniausiai išsprendžia diagnostinę problemą. Nereikia pamiršti, kad bendra somatinė ir hematologinė paciento būklė gali nulemti onkologinį ligos aspektą.

Juosmens ir dubens skausmas

Diferencinės diagnostikos sunkumai pastebimi latentinėje dubens kaulų tuberkuliozės eigoje, kai nepadidėja temperatūra ir ESR, o skausmas gali imituoti juosmens osteochondrozės juosmens išialginį sindromą. Procesas gali slaptai vykti nuo vaikystės ir paauglystės ir suaugusiesiems atsiskleisti sakroilito pavidalu. Pastaraisiais metais tuberkuliozės problema vėl tapo aktuali, todėl gydytojas turi prisiminti apie šias ligos apraiškas.

Taigi skausmas juosmens srityje ir apatinėje nugaros dalyje dažnai negali būti susijęs su jokia stuburo liga ir yra nerimą keliantys visiškai skirtingų vidaus organų ligų simptomai. Todėl esant nugaros skausmams reikia atlikti išsamų tyrimą.

Moterų juosmens skausmas - priežastys

Traukiantis nugaros skausmas

Moterų juosmens skausmasdažnai susijęs su priešmenstruaciniu sindromu. Tokie skausmai paprastai turi traukiamąjį pobūdį, jie atsiranda likus kelioms dienoms iki menstruacijų ir tęsiasi 2-3 dienas po jų atsiradimo ir savaime išnyksta.

Moterų apatinė nugaros ir pilvo dalis

Apatinės nugaros dalies ir pilvo skausmas, susijęs su priešmenstruaciniu sindromu, kartu su mėšlungiu pilvo apačioje ir skausmingomis mėnesinėmis su gausiu kraujavimu, gali būti rimtų reprodukcinių ligų simptomai, tokie kaip:endometriozė, gimdos miomos, policistinių kiaušidžių liga (PCOS)ir kt.

Pilvo skausmas sklinda į apatinę nugaros dalį

Moterų pilvo skausmas gali sklisti į apatinę nugaros dalį, į apatinę pilvo dalį, skleisti makštį ir išorinius lytinius organus.

Reikia prisiminti, kad pilvo ir apatinės nugaros dalies skausmai moterims gali būti pavojingų dubens srities sutrikimų simptomai, tokie kaip: gimdos miomų susidarymas, proliferacijaendometrioidinis audinysuž gimdos ribų, sąaugų susidarymas, reprodukcinių organų vėžys ir kt.

Be to, stiprus moterų skausmas apatinėje nugaros dalyje ir pilvo apačioje (ypač dešinėje ar kairėje) gali būti plyšusios kiaušidžių cistos arba negimdinio nėštumo simptomas.

Juosmens skausmas nėštumo metu

Dažnai moterų nugaros apačios ir pilvo skausmas rodo natūralius fiziologinius pokyčius, susijusius su gimdos dydžio padidėjimu vystantis normaliam nėštumui.

Juosmens skausmas nėštumo metuyra susijęs su papildomu stuburo stresu ir yra normalus ir nereikalauja specialaus gydymo. Tačiau nėščios moterys, turinčios stiprų apatinės nugaros dalies skausmą, visada turėtų pasitarti su nėštumą vedančiu gydytoju.

Apatinės nugaros dalies skausmas vyrams - priežastys

Apatinės nugaros dalies skausmai vyrams dažniausiai būna susiję su degeneracinėmis stuburo ligomis, ypač su dideliu fiziniu krūviu, darbu, susijusiu su svorių kilnojimu. Be to, apatinės nugaros dalies skausmas gali būti susijęs su įvairiomis vidaus organų ligomis.

Stiprus nugaros skausmas

Aštrus skausmas juosmens srityje gali atsirasti nepatogiai judant, netinkamai paskirstant apkrovą ir kt. Šis skausmas paprastai susijęs su raumenų spazmu arba stuburo diskų poslinkiu. Skausmą taip pat gali sukelti raumenų užspaudimas stuburo nervinių galūnių šaknyse.

Nugaros ir kirkšnies skausmai

Vyrų skausmas kirkšnies srityje, sklindantis į apatinę nugaros dalį, gali būti susijęs su prostatos adenoma, sėklidžių sukimu, onkologija, urologinėmis ligomis ir kt.

Nugaros skausmo klasifikacija

Išskiriama daugelyje šalių paplitusi klasifikacija, kuria siekiama optimizuoti LPS medicininės priežiūros teikimąspecifinė, radikulinė ir nespecifinė BNS. . .

Specifinis nugaros skausmasyra tam tikros ligos simptomas, dažnai sunkus ir netgi pavojingas gyvybei (vėžys, įskaitant stuburo metastazes; infekcinis - tuberkuliozė, stuburo osteomielitas, epidurinis abscesas ir kt . ; uždegiminis, - pavyzdžiui, ankilozuojantis spondilitas ir kitas spondiloartritas ; trauminis ir osteoporozinis slankstelio lūžis; pilvo aortos aneurizmos, ginekologinės, urologinės ir inkstų ligos, stuburo kanalo stenozė ir cauda equina sindromas ir kt. ).

Specifinę LPS dažnai lydi pagrindinei ligai būdingos „raudonos vėliavos", kurios padeda gydytojui įtarti paciento rimtą patologiją ir tikslingai jį ištirti (pageidautina, įtraukiant atitinkamą specialistą), kad būtų nustatyta teisinga diagnozė ir gydymas.

Radikulinis (radikulinis) skausmas apatinėje nugaros dalyje, įskaitant išialgijos sindromą, yra stuburo šaknies suspaudimo pasekmė.

Radikulinės LNS sergančių pacientų gydymas yra neurologo prerogatyva, esant specialioms indikacijoms, reikalingas neurochirurgo dalyvavimas. Praktiškai tokie pacientai dažnai naudojasi chiropraktikų pagalba.

Tarp radikulinio skausmo apatinėje nugaros dalyje išskiriami:

  • lumbago,arbalumbago;
  • lumbodynia- ilgalaikis skausmas tik juosmens srityje;
  • lumboishalgia- nugaros skausmas, sklindantis į koją.

Nespecifinis apatinės nugaros dalies skausmas- labiausiai paplitusi, nesusijusi su visceraline liga, rimta stuburo, nugaros smegenų ir jo šaknų patologija. Tai gali sukelti juosmens stuburo perkrova, ypač susijusi su sunkiu kėlimu, ilgai trunkančia nemalonia padėtimi miego ar darbo metu ir kt.

Todėl visiškai pagrįsta, kad planuojamas stuburo rentgenas nėra įtrauktas į pacientų, sergančių nespecifiniu apatinės nugaros dalies (NLP) sindromu, tyrimo rekomendacijas. Tokiems pacientams nereikia privalomos neurologo konsultacijos, tačiau juos turėtų gydyti šeimos gydytojas, rajono terapeutas ar bendrosios praktikos gydytojas.

Juosmens skausmas ir „juosmens osteochondrozė"

Juosmens osteochondrozė(Juosmens stuburo osteochondrozė)- dažniausiai diagnozė nustatoma pacientams, turintiems skundų dėl juosmens stuburo skausmo. Tačiau neįmanoma nustatyti kiekvieno nugaros apatinės dalies skausmo epizodo vystymosi atvejo, kai pacientui dažnai būna „degeneraciniai-distrofiniai" stuburo pokyčiai, nustatant „įprastą" diagnozę."Osteochondrozės paūmėjimas"arba paprasčiausiai"Osteochondrozė". . .

Dėl skausmo apatinėje nugaros ar apatinėje nugaros dalyje dažnai parašoma diagnozė:„Dorsopatija. Juosmens stuburo osteochondrozė. Išialgija. Lumbarizacija ". . . Nors teisinga diagnozė šiuo atveju turėtų skambėti taip:„Lumbago su išialgija juosmens stuburo dalies osteochondrozės fone. Lumbarizacija. (kodas М54. 4) ".

Reikėtų pažymėti, kad nė vienoje užsienio degeneracinių-distrofinių ligų klasifikacijoje nėra nosologinio vieneto. "stuburo osteokondritas". . . Be to, nei terminas"Osteochondrozė", nei bet kuris kitas terminas, apibūdinantis distrofinius stuburo pokyčius, neturėtų būti vartojamas kaip klinikinės diagnozės sinonimas.

Chondrozėyra distrofinis disko kremzlės pokytis,osteochondrozė- distrofiniai disko ir gretimų slankstelių kūnų pokyčiai. Tačiau tiek radiologų, tiek klinikų žinojimas apie stuburo distrofinių pokyčių požymius(chondrozė, osteochondrozė, spondiloartrozė, spondilozė, hiperostozės fiksavimas ir kt. )veda prie perdiagnozės: šių tipų patologijos randama ten, kur jų nėra.

Dažnai osteochondrozė vadinama visais išvardytais degeneraciniais pokyčiais dėl nežinojimo apie jų skirtumus. Nesusipratimas apima osteochondrozęišvaržos diskas, kuris yra jo plyšimo pasekmė, ir, paprastai, įprastas diskas, kurio nekeičia distrofinis procesas. Nors disko išvaržą vadinti osteochondroze yra taip pat neteisinga, kaip ir menisko plyšimas kelio sąnaryje - osteoartritas.

Tarptautinė stuburo neurologų asociacija rekomenduoja vartoti bendrą terminą „stuburo disfunkcija" (kuris, beje, taip pat nėra įtrauktas į TLK-10 ligų klasifikaciją), kai atsiranda tinkami klinikiniai simptomai.

Daugelis šiuolaikinių, daugiausia užsienio autorių pabrėžia, kad nėra ryšio tarp stuburo degeneracinių pokyčių radiologinių požymių ir, kita vertus, skausmo išvaizdos ar intensyvumo apatinėje nugaros dalyje (LBS), kadangi tik 1 iš 10 pacientų, kuriems yra radiologiniai degeneracinių stuburo pažeidimų požymiai, yra klinikinė ligos apraiška.

Nugaros skausmo gydymas namuose

Dėl juosmens skausmo, susijusio su raumenų įtempimu ir raumenų įtempimu, juosmens skausmo tepalai gali žymiai palengvinti simptomus ir padėti sumažinti raumenų įtampą.

Juosmens skausmo tepalas ir piliulės

Apatinei nugaros daliai gydyti naudojami tepalai ir kremai. Arba galite vartoti tabletes, kuriose yra nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU).

Kartu reikia atsiminti, kad savęs gydymas apatinės nugaros dalies skausmu kremais, tepalais, garstyčių pleistrais ir kitomis procedūromis gali apleisti pagrindinę ligą, sukeliančią šiuos skausmus, ir labai liūdnas pasekmes. Apatinės nugaros dalies savarankiškas gydymas yra ypač pavojingas inkstų ligoms, tokioms kaipūminis pielonefritasarbainkstų diegliaireikalaujanti skubios kvalifikuotos medicinos pagalbos.

Juosmens skausmo prevencija

Asmenys, patyrę ligos priepuolį, ypač prieš susidarant stabiliai remisijai, turi laikytis tam tikrų prevencijos nurodymų:

  • Negalima pakreipti kūno be atramos ant rankos; pakelkite daiktus nuo grindų sulenkę kelius.
  • Dažniau keiskite kūno padėtį, ilgai nestovėkite, nesėdėkite.
  • Dirbkite prie stalo ar darbo vietos laikydami vertikalią padėtį, nes viena koja, sulenkta per kelį, įdėta priešais kitą.
  • Saugokitės atlikti specifinius jogos pratimus, aerobiką be mankštos terapijos gydytojo ar specialisto vertebrologo rekomendacijos.
  • Saugokitės hipotermijos, skersvėjų ir ilgalaikio kaitinimo karštoje vonioje, nes dėl raumenų atsipalaidavimo kuriam laikui netenka imobilizuojančios raumenų korseto apsaugos.