Kelio sąnario artrozė - gydymas ir veiksmingi gydymo metodai

Kasmet vis daugiau žmonių susiduria su tokia liga kaip kelio sąnario artrozė – gydymas ilgas ir sudėtingas, o atsikratyti šios ligos amžinai beveik neįmanoma. Pagrindinė paciento užduotis yra užkirsti kelią ligos progresavimui.

Artrozės kelio skausmas

Klasikinės medicininės procedūros

Uždegiminiai procesai, atsirandantys kelio sąnaryje, yra baisūs ne tik dėl skausmo atsiradimo. Ypatingą pavojų kelia audiniuose vykstantys destruktyvūs procesai, kurių rezultatai yra tokie, kad organą ne visada galima atkurti. Todėl artrozės gydymas apima kompleksinį gydymą. Jis turėtų prasidėti laiku ir vykti griežtai prižiūrint gydytojui.

Paskirtos medicininės priežiūros veiksmais siekiama pašalinti skausmą, aprūpinti kremzlę pakankamai mityba ir pagreitinti jos regeneracijos procesą. Be to, terapija pagerina pažeisto sąnario kraujotaką, stiprina gretimus raumenis, taip pat padidina atstumą tarp sąnarių kaulų ir padidina kelio judrumą.

Priklausomai nuo ligos vystymosi stadijos, gydytojai siūlo medikamentinį arba chirurginį gydymą. Siekiant įtvirtinti pagrindinės terapijos rezultatus, papildomai skiriamas specialus fizinis lavinimas, masažas, lazdelės naudojimas ir tinkama mityba.

Medicininis gydymas

Medikamentinis gydymas skiriamas tais atvejais, kai sąnaryje neįvyko negrįžtamų pakitimų, o kelio sąnario audiniai sugeba atsistatyti ir gauti mitybą. Tik tai gali būti sėkmingo atsigavimo raktas.

Gydytojas susiduria su sunkia užduotimi pasirinkti kompetentingą išsamų gydymą, kuris turėtų apimti:

  • chondroprotektoriai;
  • nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo;
  • imunostimuliatoriai;
  • antibiotikai (nuo infekcinių komplikacijų);
  • Priemonės, gerinančios kraujo mikrocirkuliaciją.

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo būtinai įtraukti į artrozės gydymo kompleksą. Šių vaistų paskirtis – palengvinti uždegimą ir stiprų skausmą, kuris trukdo kompleksiniam gydymui. Vartojant šiuos vaistus, pagerėja ne tik kelio sąnario paslankumas, bet ir atsiveria galimybė atlikti masažo procedūras.

Dėl savo savybių nesteroidai nėra skirti ilgalaikiam vartojimui. Pirma, malšindami skausmą ir palengvindami paciento būklę, jie gali sukurti išgydymo nuo ligos iliuziją, o destruktyvūs procesai aktyviai progresuos. Antra, šios grupės vaistai turi daugybę rimtų šalutinių poveikių. Trečia, jų vartojimas per burną prisideda prie kremzlės dehidratacijos, o tai pagreitina jų sunaikinimą.

Gydymo nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo kursą galima pratęsti, jei vartojami selektyvūs vaistai. Šalutinio poveikio ir komplikacijų tikimybė šiuo atveju yra daug mažesnė.

Chondroprotektoriai

Gydant artrozę būtina aprūpinti kremzlinį audinį pakankamu maitinimu ir ypač daug dėmesio skirti pažeistos kremzlės struktūros atstatymui. Tam būtina naudoti chondroprotektorius - gliukozaminą ir chondroitino sulfatą. Šių medžiagų veikimas skirtas ne simptomams palengvinti, o ligai gydyti.

Chondroprotektoriai yra veiksmingiausi pradinėje artrozės stadijoje. Jie yra būtini kremzlių regeneracijai ir sąnarių skysčio gamybai. Tačiau gliukozamino ir chondroitino sulfato veikimas yra gana lėtas, todėl gydymas vyksta kursais ir iš viso gali užtrukti iki 1, 5 metų. Vėlesnėse ligos stadijose, kai kremzlės yra pakankamai sunaikintos, chondroprotektorių naudojimas yra praktiškai nenaudingas.

Chirurginė intervencija

Chirurgija yra veiksmingiausias būdas gydyti kelio sąnario artrozę vėlesnėse ligos stadijose. Tačiau jos griebiamės itin retai – tik tais atvejais, kai vaistų terapija tampa bejėgė.

Šiuolaikinė medicina siūlo keletą chirurginės intervencijos rūšių. Kai kuriose iš jų bandoma pasiekti dalinį kelio nejudrumą, dėl kurio išnyksta stiprus skausmas. Šiuolaikiškesni metodai apima lazerio naudojimą arba specialaus protezo, kuris turėtų iš dalies arba visiškai pakeisti gimtąjį sąnarį, montavimą. Pastarieji variantai yra gana brangūs, todėl ne visi gali juos sau leisti.

Kelio sąnario artrozės chirurginės intervencijos metodą parenka gydytojas, atsižvelgdamas į tyrimų rezultatus, amžių, bendrą paciento sveikatos būklę ir galimas alergines reakcijas..

Pagalbiniai gydymo būdai

Labai dažnai, be vaistų terapijos, skiriama fizioterapija, mankštos terapija ir masažas. Tačiau juos atlikti tampa įmanoma tik pašalinus stiprius skausmo simptomus ir palikus ūmią ligos stadiją.

Mankštos terapija sergant kelio sąnario artroze reikalinga blauzdos ir šlaunies raumenims stiprinti, kelio judrumui gerinti. Iš pradžių pratimus turėtumėte atlikti su minimalia apkrova, geriausia iš sėdimos padėties. Pagerėjus paciento būklei, pageidautina užduotį apsunkinti. Yra daug specialiai sukurtų treniruočių kompleksų, skirtų kelio sąnario artrozei gydyti. Juos galima atlikti ir namuose.

Tuo pačiu metu komplekse neturėtų būti dinamiškų pratimų, tokių kaip bėgimas, greitas ėjimas ar šokinėjimas. Tokios apkrovos neigiamai veikia sąnario būklę ir dar labiau nualina kremzlinius audinius.

Manualinė terapija ir fizioterapija

Sergant kelio sąnario artroze, fizioterapija labai sėkmingai taikoma kaip pagalbinė priemonė. Tradiciškai pacientams skiriamas kelio magnetas, parafinas, ozoceritas, fonoforezė naudojant hidrokortizoną arba apatinių galūnių raumenų elektrinė stimuliacija. Aukščiau nurodytos procedūros skirtos patinimams malšinti, gretimų audinių kraujotakai gerinti ir raumenų ir kaulų sistemai stiprinti.

Ypatingą vietą kovojant su artroze užima manualinė terapija. Su jo pagalba galima padidinti kelio judrumą, pagerinti kremzlinio audinio mitybą. Dėl to, kad masažo metu pažeidžiamos refleksogeninės zonos, prasideda sąnario savaiminio gijimo procesai.

Dieta

Kelių sąnarių osteoartritas dažnai pažeidžia antsvorį turinčius žmones. Tokiais atvejais labai svarbu skirti ypatingą dėmesį savo mitybai. Tuo pačiu metu nebūtina laikytis griežtos dietos.

Svarbiausia užtikrinti tinkamą subalansuotą mitybą 5-6 kartus per dieną, neįtraukti atsitiktinių užkandžių. Tuo pačiu metu pageidautina kuo mažiau vartoti druskos, miltinių produktų, aštraus ir riebaus maisto.

Į savo meniu būtinai įtraukite:

  • šviežios daržovės;
  • vaisiai;
  • grikių ir avižinių dribsnių košė;
  • pieno produktai su mažu riebalų procentu.

Galima valgyti nedidelį kiekį liesos mėsos. Svarbu stebėti išgeriamo skysčių kiekį – per dieną reikia išgerti bent du litrus vandens. Stiprios arbatos ir kavos gėrimas turėtų būti ribotas.

Nepaisant to, kad kelio sąnario artrozė yra lėtinė liga, kurią reikia nuolat stebėti, šiandien galima sulėtinti jos vystymąsi, todėl gyvenimas taps kuo pilnesnis. Kantrybė ir tinkamai paskirtas gydymas yra du pagrindiniai komponentai kovojant su šia liga.