Pirštų artrozė - muzikantų liga ar ne

Galvodami apie pagyvenusio žmogaus rankas, beveik neišvengiamai įsivaizduojame gumbuotus pirštus, suplonėjusius falanguose, tačiau tarsi patinusius sąnariuose. Nedaugelis žmonių mano, kad tai nėra tik natūralaus kūno senėjimo požymis, bet tikros ligos - pirštų osteoartrito - simptomas. Dar daugiau, ne visi žino, kad ši liga gali „pasendinti" rankas dvidešimt penkiais ar trisdešimtmečiais, todėl net paprasto užrašo rašymas ar butelio dangtelio pasukimas tampa skausminga ir sunkia užduotimi. Kaip palaikyti smulkiąją pirštų motoriką, kam gresia pavojus ir ką daryti su pirštų artroze, jei ji jau prasidėjo - apie tai skaitykite žemiau.

skausmas moters pirštų sąnaryje

Deformuojanti pirštų artrozė

Žmogaus metakarpofalangealiniai ir tarpfalanginiai sąnariai patiria nuolatinį krūvį, nes normaliai gyvenimo kokybei jis kiekvieną minutę turi atlikti smulkius motorinius judesius - nuo paprastų griebimo (paimkite obuolį, atidarykite duris, laikykite stalo įrankius) iki labai mažų. ir sudėtingi (jie lemia žmogaus rašyseną, jo gebėjimą siūti ir megzti, groti instrumentais ir daug daugiau). Kuo intensyviau apkraunami pirštai, tuo labiau susidėvi kremzlės audinys, kuris uždengia falango kaulų galvas, formuodamas sąnarinį paviršių. Šis kremzlinis sluoksnis, plaunamas sinovinio skysčio, leidžia kaulams judant nesitrinti vienas į kitą, bet tarsi slinkti, taip pat atlieka natūralaus amortizatoriaus vaidmenį (pavyzdžiui, šoko judesių metu, be kurio jis klaviatūroje neįmanoma įvesti).

Dėl įvairių priežasčių, kurias aptarsime toliau, tarpfalango kremzlės gali susidėvėti. Dažniausiai procesas vyksta taip:

 1. Poriniam kremzlės audiniui tenka apkrova, iš kurios „išspaudžiamas" sąnario tepalas, užtikrinantis gerą sąnarių judrumą. Paprastai po to atsigauna - kremzlė vėl būna prisotinta drėgmės ramioje būsenoje. Bet jei apkrova yra per didelė arba sutrinka kremzlės mityba, ji pradeda džiūti ir trūkinėti. Dėl to sumažėja jo elastingumas ir funkcionalumas.
 2. Negalėdama atsispirti trinčiai, perdžiūvusi kremzlė pradeda palaipsniui susidėvėti ir suplonėti, apnuogindama kaulų galvas. Kadangi sąnarinis paviršius nevisiškai susidoroja su atliekama užduotimi, kaulai, raumenys ir raiščiai pradeda patirti kremzlei numatytą krūvį - beveik visą piršto ar net visos rankos ortopedinį aparatą. Norėdami padidinti sąnarinio paviršiaus plotą ir užkirsti kelią tolesniam jo ištrynimui, kūnas pradeda „baigti statyti" pažeistoje vietoje esančius osteofitus - kaulų ataugas, kurios gali būti suapvalintos ir netgi smaigalio formos. Populiariai šis procesas dar vadinamas „druskos nusodinimu", kuris nėra visiškai teisingas, nesmes kalbame apie kaulinio audinio dauginimąsi.
 3. Pasirodžius osteofitams, sumažėja judrumas - pirštai blogiau lenkiasi, ir nebeįmanoma susitvarkyti su įprastomis kasdienėmis pareigomis taip vikriai kaip anksčiau. Tuo pačiu metu kaulinis audinys neturi savo apsaugos nuo trinties mechanizmo, todėl osteofitai periodiškai lūžta ir pažeidžia gretimus audinius, sukelia skausmą ir uždegimą. Be to, susidaro mikroskopiniai įtrūkimai, kurie sumažina kaulo stiprumą ir daro jį trapų - todėl sergant artroze ir osteoartritu pirštų lūžiai nėra reti, net ir nuo ne per stiprių smūgių. Kai osteofitas, kompensuojantis nepakankamą sąnario funkciją, nutrūksta, jo vietoje auga kitas - laikui bėgant procesas tik paūmėja kartu su kremzlės disfunkcija.
 4. Stiprus sąnarinių paviršių nusidėvėjimas, kaulų formos pokyčiai lemia visos rankos pertvarkymą, lėtinį uždegimą ir skausmą. Šepetys deformuotas iki visiško nesugebėjimo net suimti puodelio pirštais.

Nuo artrito artrozė, dar vadinama osteoartritu arba osteoartritu (visi jie yra sinonimai), visų pirma skiriasi sąnario sunaikinimu ir lėtine ligos eiga. Nors artritas reiškia tik ūminį uždegiminį procesą, veikiantį kremzlės audinį. Sergant artroze, degeneraciniame-distrofiniame procese dalyvauja sąnarinis maišelis, sinovija, subchondralinis kaulas, taip pat raiščiai ir raumenys. Be to, sergant artritu, skausmas paprastai būna aštrus ir stiprus, pasireiškiantis naktį. Nors artrozė jaučiasi dieną, ankstyvosiose stadijose - ne per ryškūs skausmingi skausmai.

Šiuo metu atsižvelgiama į dažniausiai pasitaikančias artrozės formas: rizartrozę, kurioje dalyvauja nykštis, ir poliartrozę, kuri vienu metu veikia kelis tarpfalanginius sąnarius.

Atminkite: ankstyvosiose ligos stadijose vis dar galima išvengti kaulų sunaikinimo, o artrozė gali būti nuolatinė remisija, išlaikant aukštos kokybės rankų biomechaniką.

Mažų rankų sąnarių artrozės priežastys

Į rizikos grupę dažnai įtraukiami šeimos nariai, kurie jau sirgo pirštų artrozės ligomis. Kremzlinio audinio tankis ir medžiagų apykaitos procesų greitis jame yra iš anksto nulemtas genetiškai, todėl polinkis susirgti liga gali būti paveldimas. Be to, liga menopauzės laikotarpiu serga maždaug 10 kartų dažniau nei jų bendraamžiai vyrai.

Artrozės tikimybė padidėja dėl profesinių ir buitinių krūvių - mašinininkai, chirurgai, masažuotojai, kepėjai, melžėjos, vartytojai ir malūnininkai, pianistai, sportininkai ir kiti „rankomis dirbantys" specialistai nemalonius simptomus dažnai pastebi anksčiau nei kiti.

Pirštų artrozės vystymąsi palengvina:

 • greitas kremzlės audinio nusidėvėjimas ir (arba) nepakankamas regeneravimas;
 • medžiagų apykaitos sutrikimai, endokrininės sistemos problemos, sisteminės autoimuninės ligos (cukrinis diabetas, reumatoidinis artritas, podagra);
 • įprasto poilsio ir apšilimo darbo vietoje trūkumas, per didelis fizinis krūvis su hanteliais;
 • miego sutrikimai ir lėtinis stresas;
 • su amžiumi susiję hormoniniai pokyčiai;
 • įgimti rankų defektai;
 • rankos, pirštų ir riešo sąnario sužalojimai;
 • hipotermija, darbas su vibruojančiais instrumentais ir kiti nepalankūs veiksniai;
 • septinės ir specifinės (tuberkuliozės, chlamidijos, sifilio) infekcinės ligos;
 • alerginės reakcijos;
 • lėtinė dehidracija (įprotis mažai gerti);
 • nesubalansuota mityba, kurioje trūksta vitaminų D, E, K ir mineralų.

Pirštų artrozės simptomai

Pirštų sąnarių artrozės simptomai ir gydymas gali labai skirtis, atsižvelgiant į ligos stadiją ir paciento suvokimą. Dažnai lengvas diskomfortas sąnariuose, padidėjęs raumenų nuovargis yra susijęs su nuovargiu ir yra ignoruojamas, kol atsiranda nuolatinis nepakeliamas skausmas. Bet kuo greičiau bus pradėtas gydymas, tuo labiau pirštų funkcionalumas išliks vyresniame amžiuje ir tuo aukštesnė bus gyvenimo kokybė vėlesniais metais.

Pirmas lygmuo.Liga prasideda nuo skaudančių rankų, tirpimo ar dilgčiojimo pojūčio, kartais - pasireiškia šaudymo skausmais. Vykdyti kasdienes pareigas tampa sunkiau - pirštai greičiau pavargsta, sąnariuose atsiranda sausas ir šiurkštus traškesys (negalima painioti su „sveikais" garsiais! ), Paspaudimai lenkiant. Noriu pailsėti rankoms. Skausmas dažniausiai juntamas tik fizinio krūvio metu. Atsipalaidavus, pirštai kurį laiką skauda ir sukelia nepatogumų. Vis dažniau pastebimas judesių standumas, prieš pratimus, reikalaujančius rankinio vikrumo, reikia „sušilti", ištiesti pirštus. Sąnariai patinsta. Esant širdies ir kraujagyslių ligoms, rankos ima reaguoti į besikeičiančius orus.

Antrasis etapas.Šiame etape stipriai susiaurėja sąnario erdvė (iki 50%), padidėja uždegiminis procesas. Oda virš sąnarių dažnai tampa karšta. Skausmas paprastai būna nuolatinis ir gali nenustoti net naktį. Po darbo ir ryte yra patinimas, pirštų sustingimas. Falangos pastebimai sustorėja, o raiščiai sutrumpėja, judesiuose atsiranda nerangumas, dėl kurio sunkiau manipuliuoti mažais daiktais (adatomis, siūlais, mažomis monetomis ir sagomis). Sąnarių šonuose atsiranda būdingas jungiamojo audinio sustorėjimas (vadinamieji Heberdeno ir Bouchardo mazgai), užpildyti sinoviniu skysčiu - cistos ypač aiškiai matomos žiūrint iš delnų galo. Labai sumažėja pirštų lytėjimo ir temperatūros jautrumas. Atsipalaiduoti rankomis be šiltų vonių tampa beveik neįmanoma - raumenys yra nuolat įtempti. Savanoriškų judesių amplitudė pastebimai sumažėja, atsiranda spazmai.

Trečiasis etapas.Paskutinėje ligos stadijoje pirštai praktiškai nesilenkia, gali atsirasti ankilozė ir nuolatinės kontraktūros. Skausmas yra nuolatinis, sekinantis ir dažnai sukelia pacientų depresiją. Pirštų falangos tarp sąnarių dėl raumenų audinių distrofijos plonėja. Pacientui praktiškai nepasiekiamos net paprastos kasdienės užduotys - pavyzdžiui, laikant puodelį. Jam reikia kitų pagalbos. Aiškiai matomos sąnarių deformacijos ir rankos formos pokyčiai. Pažengusiais atvejais galimi nekroziniai pokyčiai audiniuose.

Jei norite atlikti greitą testą ir suprasti, ar verta jaudintis, jums bus naudingas straipsnis apie osteoartrito simptomus ir gydymą. Tačiau geriausias sprendimas būtų kuo greičiau kreiptis į reumatologą ar ortopedą - galutinai patvirtinti ar paneigti diagnozę padės tik klinikinės diagnostikos metodai.

Pirštų artrozės gydymas

Kontroliuojant pirštų artrozę ankstyvosiose stadijose, galima visiškai pašalinti išorinius ligos simptomus, turinčius įtakos gyvenimo kokybei. Tačiau terapija yra kompleksinė, daugelio vektorių apimanti - ji apima ne tik farmacijos produktų naudojimą, bet ir fizinį poveikį, netgi darbo terapiją. Kovojant su lėtine liga kartais reikia permąstyti savo mitybą, dienos režimą, darbo sąlygas ir darbo vietos organizavimą.

Narkotikų gydymas

Pirštų osteoartrito gydymas, kaip taisyklė, prasideda nuo skausmo pašalinimo, tam naudojamas rankos imobilizavimas įtvaru arba ortopediniu tvarsčiu ir nuskausminančiomis tabletėmis, kremais ir tepalais. Poilsio režimas padeda rehidruoti kremzlę, atkurti jos elastingumą. Esant sunkiam uždegimui ir edemai, kurie sutrikdo audinių trofizmą (mitybą), gydytojas skiria nesteroidinius priešuždegiminius vaistus (NVNU), kurie atstato pirštų kraujotaką. Pagal indikacijas skiriami steroidiniai hormonai. Infekcinio artrito sukeltas osteoartritas reikalauja vietinio antibiotikų vartojimo.

Chondroprotektorių priėmimas tapo viena iš efektyviausių priemonių bet kurioje ligos stadijoje. Chondroitino sulfatas ir gliukozaminas turi būti vartojami kursuose, maždaug 6 mėnesius per metus - poveikis pasireiškia po kelių mėnesių ir yra ilgalaikis.

Jei siūlomas gydymas nepalengvina skausmo, nuskausminamuosius galima suleisti tiesiai į sąnarį. Dažnai ši procedūra apima specialių vaistinių mišinių, kuriuose taip pat yra chondroprotektorių, hialurono rūgšties, trombocitais praturtintos kraujo plazmos (PRP-terapija), naudojimą ir kitas priemones, skirtas kremzlės audiniams atkurti ir trinčiai pašalinti.

Chirurginė intervencija dėl rankų artrozės

Paskutinėse ligos stadijose pagal indikacijas galima atlikti operaciją. Paprastai tai yra sąnario paraudimas ir osteofitų pašalinimas, sunaikinto sąnario atstatymas ar formavimas, jo stabilizavimas (susiliejimas) arba endoprotezavimas (kol kas gana nepopuliari priemonė mažų rankų sąnarių chirurgijoje).

Fizioterapinis gydymas

Daugeliu atvejų liga gerai reaguoja į konservatyvų fizioterapinį gydymą, tačiau ji atliekama tik remisijos stadijoje, nurimus uždegimui. Aparatų deformuojančios pirštų artrozės gydymo metodai yra elektroforezė, smūginė banga, UHF, pulsas, magnetoterapija ir kt. Akupunktūra taip pat veiksminga.

Pacientams rekomenduojamas terapinis masažas ir savimasažas, kurie padeda kovoti su raumenų įtampa ir spazmais, teigiamai veikia raiščių būklę, medžiagų apykaitą rankoje ir pirštuose, taip pat savanoriškų judesių amplitudę. Savimasažui pakanka:

 • patrinkite delnus, kol oda sušils;
 • patrinkite kiekvieną pirštą nuo pagrindo iki galiukų;
 • sukite kiekvieną pirštą šiek tiek sugniaužtu kumščiu, tarsi galąskite pieštuką;
 • greitai sulenkite ir atlenkite pirštus 30 sekundžių, venkite jų suspausti į kumščius;
 • sujunkite delnus ir palaikykite pirštų galiukus vienas prieš kitą, gerai juos paspausdami 1-2 minutes.

Apima pirštų artrozės ir gimnastikos gydymą. Naudodami guminius kamuoliukus ir specialius riešo praplėtėjus, specialius kubus ir kitus prietaisus, kurie tobulina smulkiąją motoriką apšilimo metu. Modeliavimas iš molio ar plastilino nebus nereikalingas. Tai padės išlaikyti raumenų tonusą ir išvengti didelių osteofitų susidarymo.

Taip pat galite namuose pasigaminti šiltų vonių su vandeniu (į jį verta pridėti jūros druskos, eterinių aliejų, vaistažolių arbatų), parafino ar švaraus smėlio - kaitindami vaistus, pagreitinsite skilimo produktų pašalinimą ir galėsite greitai gauti maistinių medžiagų.

Dieta sergant pirštų artroze

Pacientams patartina laikytis negriežtos dietos, kuri pašalina rūkytą, per sūrų maistą, alkoholį, taip pat maistą su dirbtinėmis dažiklėmis, steroidais, konservantais. Dieta yra ypač svarbi gydant metabolinę artrozę - šiuo atveju ją visiškai nustato gydantis gydytojas. Paprastai pacientams rekomenduojama valgyti daug gyvūninių ir augalinių kolageno ir kitų želė sukeliančių medžiagų. Maiste turėtų būti minimaliai „tuščių" kalorijų ir visiškai patenkinti kasdienį organizmo vitaminų, makro- ir mikroelementų poreikį. Būtina gerti pakankamai vandens su elektrolitais, pavyzdžiui, mineralinių ar izotoninių gėrimų.