Artritas ir artrozė: kuo skiriasi ligos

Remiantis stebėjimais, daugiau nei 6000 paieškos sistemų vartotojų kiekvieną mėnesį domisi artrozės ir artrito skirtumais. Iš pirmo žvilgsnio ligos yra panašios: abiem atvejais atsiranda skausminga sąnarių žala. Tačiau nežinojimas apie pagrindinius šio pralaimėjimo skirtumus yra tikras spąstas, sukeliantis nepataisomų komplikacijų. Šių ligų pobūdis yra skirtingas, o tai reiškia, kad gydymas ir profilaktika skirsis. Apsvarstykime kiekvieną iš jų kuo išsamiau ir suraskime visus panašumus ir skirtumus.

sąnarių skausmas gali būti artrozės ar artrito priežastis

Kas yra artritas?

Prieš sprendžiant ligos priežastis ir simptomus, verta paminėti skaičius. Artritas yra liga, turinti daugiau nei 200 veislių, pasireiškianti įvairiais būdais. Skirtingai nuo artrozės, kuri apie save kalba sulaukus senatvės, artritas pasireiškia jau 25–40 metų. PSO duomenimis, daugiau nei 19% negalios atvejų atsirado dėl jo komplikacijų.

Artritas yra uždegiminė sąnarių liga, atsirandanti dėl nusilpusių imuninių procesų ar sunkių infekcijų (žarnyno ar urogenitalinės sistemos). Medžiagų apykaitos sutrikimai, stresas, hipotermija dažnai tampa uždegimo išsivystymo priežastimi.

Pagrindiniai ligos simptomai yra karščiavimas pažeidimo centre, paraudimas, patinimas ir patinimas. Be to, pacientui gali pasireikšti bendra hipertermija, jėgų praradimas, konjunktyvitas, skausmingas šlapinimasis.

Artritas prasideda nuo sąnarių skausmo, tačiau pažengęs, jis paveikia širdį, kepenis, inkstus, akis ir kt. Dažnai liga pasireiškia neryškia besimptomė forma, tačiau pirmosios jos apraiškos yra standartinės:

 • aštrūs skausmai, atsirandantys tiek judant, tiek visiškai pailsėjus;
 • nuolatinė arba periodinė edema, atsirandanti pažeidimo vietoje;
 • skausmingas sąnarys yra „audringas", ir tai galima nustatyti liečiant;
 • skausmas ir judesių sustingimas jaudina ankstyvą ryto valandą (4-5 val. ).

Pažengęs artritas gali išsivystyti į artrozę, ir tai bus visiškai kitokia istorija.

Kas yra artrozė?

Remiantis PSO stebėjimais, 70% šios ligos atvejų pasitaiko vyresniems nei 64 metų žmonėms. Osteoartritas vadinamas „pianistų ir sportininkų" liga, nes būtent ši kategorija patiria stresą ant riešų, kelių, kulkšnių.

Artrozė yra liga, sukelianti sąnarių audinių deformaciją iki visiško sunaikinimo. Jis vystosi sumažėjus sąnarių skysčių kiekiui ir kraujotakos sutrikimams. Pažeistoje sąnarinėje kremzlėje sutrinka mityba, dėl to ji „išdžiūsta" ir „susidėvi".

Pagrindinis sąnario darbas yra išlaikyti gretimus kaulus neliesti vienas kito. Tai suteikia asmeniui galimybę laisvai ir neskausmingai judėti. Dehidratuota sąnarinė kremzlė lėtai, bet užtikrintai sunaikinama, o tai lemia tuos pačius kaulų kontaktus. Kuo labiau liga progresuoja, tuo daugiau žmogus patiria skausmą ir judesių sustingimą iki negalios.

Pirmieji deformacijos simptomai turi savo ypatybes:

 • sąnario sustingimas po ilgo poilsio, atsitraukiant judant;
 • bukas spragtelėjimas, šlifavimas ir traškėjimas;
 • skausmingi pojūčiai einant ir fizinis krūvis.

Su artroze pažeidžiami tik sąnariai, nepažeidžiant kitų organų. Uždegiminiai procesai šiuo atveju nėra.

Lyginimas greta ligų

Norint tiksliai suprasti, kuo artritas skiriasi nuo artrozės, verta nubrėžti paralelę tarp pagrindinių skirtumų, apibendrinant tai, kas išdėstyta pirmiau:

 • Skausmas. Tai lydi ir pirmąją, ir antrąją ligą, tačiau jos pasireiškimas yra kitokio pobūdžio. Sergant artroze, skausmas pasireiškia tik judėjimo ir jėgos krūvių metu ir dažnai būna nestiprus. Dėl šios priežasties žmogus nežino apie rimtas patologijas ir nepradeda laiku gydyti. Tačiau kiekviename tolesniame etape skausmas tampa vis intensyvesnis ir pradeda varginti net esant ramybės būsenai.

  Kalbant apie artritą, čia jis ne visada priklauso nuo fizinio aktyvumo ir pašalinamas tik vartojant nuskausminamuosius. Ligai būdingas skausmas, atsirandantis ankstyvą ryto valandą.

 • Krizė. Traškėjimas ir šlifavimas ne visada kelia susirūpinimą. Tačiau sergant artroze jis turi savitą garsą, šiurkštesnį ir sausesnį, didėjantį kiekviename tolesniame etape. Tai tampa sunaikinto kremzlinio sluoksnio ir kaulų trinties pradžios signalu. Sergant artritu, malimas nėra įprastas.
 • Deformacija. Su artroze sąnarys deformuojamas, taip pat gali atsirasti uždegiminiai procesai. Su artritu atsiranda ruonių, atsiranda edema, paraudimas ir hipertermija, tačiau deformacija atsiranda tik tuo atveju, jei viena liga pateko į kitą.
 • Nejudrumas. Su artroze pažeistas sąnarys tampa standus.
 • Amžiaus riba. Artritas gali išsivystyti net vaikams, tačiau pagal statistiką vidutinis pacientų amžius yra 25–40 metų. Artrozė laikoma „senatvės" liga ir yra natūralaus senėjimo rezultatas. Taip pat rizikuoja žmonės, kurių gyvenimas yra susijęs su sąnarių stresu.
 • Simptomų vystymasis. Artrito simptomai jaučiasi jau pradiniame uždegimo etape. Antroji liga vystosi lėtai ir besimptomiai, todėl ji klaidina pacientą, nesukeldama pagrindo nerimauti.

Kaip gydomas artritas?

Ši liga jaučiasi ūmiai jau pirmame etape, todėl daugeliu atvejų ji gydoma laiku. Jei diagnozės metu nenustatoma jokių vidaus organų pažeidimų, sveikimas vyksta sklandžiai. Ligos gydymo kursas atliekamas priešuždegiminių ir imuninę sistemą stiprinančių vaistų, taip pat antibiotikų pagalba. Jei situacija vyksta, ji kartojama iki visiško pasveikimo.

Sveikimas vyksta kompleksiškai, todėl pacientui skiriami specialūs terapiniai pratimai, dieta ir žalingų įpročių atmetimas. Šiuo laikotarpiu jokios galios apkrovos neįtraukiamos.

Jei artritas yra lėtinis, reumatoidinis, jo negalima visiškai išgydyti. Laikinam pagerėjimui naudojami galingi vaistai - citostatikai, kortikosteroidai. Šiandien medicina leidžia pasiekti ilgalaikę šios ligos remisiją, išvengiant hormoninių medžiagų pertekliaus. Tačiau norint išvengti tokio įvykių vystymosi, neturėtumėte savarankiškai gydytis ir atidėti vizitą pas gydytoją.

Kaip gydoma artrozė?

Artrozės gydymo efektyvumas priklauso nuo ligos stadijos: kuo anksčiau jis bus nustatytas, tuo greičiau žmogus pasveiks. Svarbų vaidmenį vaidina ir paciento amžius. Kaip terapinė priemonė pacientui paskiriamas reguliuoti paveikto sąnario apkrovas, vaistus į kepenis.

Liga, įgijusi lėtinę formą, galutinai nesitraukia, tačiau šiuolaikinė medicina sugeba kompetentingai kontroliuoti ligą, neleisdama sąnariui toliau deformuotis. Nepaisoma forma, kai jos negalima atkurti, jie griebiasi dirbtinio endoprotezavimo.

Nepaisant to, kurį iš dviejų laikomų negalavimų žmogus patiria, gydymas turėtų būti kompetentingas ir savalaikis. Įtardami menkiausią ligą, kreipkitės patarimo į patyrusį specialistą, nes prarastas laikas amžinai praranda sveikatą. Norėdami gauti kvalifikuoto ortopedo traumatologo pagalbos, susisiekite su klinika.